Temizlik Neden Bu Kadar Önemli?

Temizlik Neden Bu Kadar Önemli?

Salgın hastalıklar binlerce yıldır insanlığı kasıp kavuruyor. Bazıları bunların Tanrı’nın gazabının alameti olduğunu ve günahkârların hastalıklar yoluyla cezalandırıldığını düşündü. Fakat yüzlerce yıl boyunca sabırla yapılan gözlemler ve titizlikle yürütülen araştırmalar sonucunda, genelde asıl suçluların etrafımızda yaşayan küçük canlılar olduğu anlaşıldı.

Tıbbi araştırmalar yapanlar fare, sıçan, sinek ve sivrisineklerin hastalık bulaştırabileceğini keşfetti. Ayrıca insanların, sırf hijyene yeterince önem vermemekle hastalıklara sıkça davetiye çıkardığı anlaşıldı. Görünen o ki, temizlik yaşam ya da ölüm anlamına gelebilir.

Elbette temizlik standartları âdet ve koşullara göre değişir. Su tesisatının bulunmadığı ya da kanalizasyon sisteminin yetersiz olduğu yerlerde hijyeni korumak büyük bir zorluk olabilir. Fakat Tanrı eski İsraillilere çölde yolculuk ederken, yani hijyen sağlamanın en zor olduğu koşullar altındayken bile uygulayabilecekleri, temizlikle ilgili bazı talimatlar vermişti.

Tanrı temizliğe neden önem veriyor? Temizlikle ilgili makul görüş nedir? Hastalık riskini azaltmak için siz ve aileniz ne gibi basit önlemler alabilirsiniz?